Washing' ton da bulunan Beyaz Saray, ABD Başkan' ı Donald Trump' ın Venezuela' ya karşı yeni ekonomik yaptırımların uygulanması adına Başkanlık Kararnamesi imzaladığını ifade etti.

Beyaz Saray' dan yapılan açıklamada, "Amerika Birleşik Devletleri' nin Başkan' ı Donald Trump, Başkanlık Kararnamesi imzalayarak Venezuela diktatörlüğüne karşı yeni sert ekonomik yaptırım kararları aldı." şeklinde ibare kullanıldı.

VENEZUELA DEVLET BAŞKANI OLAN MADURO'YA SERT TEPKİ

Venezuela Devlet Başkanı olan Nicolas Maduro' nun sert bir dil ile eleştiride bulunduğu açıklamada, "Venezuela' nın yaptıklarına göz yummayacağız." şeklinde açıklamalarda bulunuldu ve Venezuela hükümetine dönük "demokrasi" çağrısı yapıldı.

YAPTIRIMLARDA NELER VAR?

ABD' nin yeni yaptırımları, Venezuela hükümetiyle ticareti ve devlete ait petrol şirketlerini hedef almakta.

Öte yandan Venezuela' da daha önce bir grup asker Maduro yönetimi'ne karşı ayaklanmış, bu ayaklanma kısa bir süre içerisinde bastırılmıştı. İktidardaki Sosyalist Parti'nin başkan yardımcısı Diosdado Cabello, Twitter hesabından olayı bir terör saldırısı olarak değerlendirmişti. Hükümetin açıklamasından evvel sosyal medyaya yüklenen bir videoda bir grup asker kendilerini 41. Tugay olarak tanıtıyordu. Açıklamada bulunan grubun lideri, "bu bir darbe değil ama anayasal düzeni geri getirmeye yönelik askeri ve sivil bir eylem" ifadelerini kullanmıştı.