Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Başkan Donald Trump yönetiminin yeni seyahat yasağının uzantısı olan yeni bir uyarı yayınladı.

ÇOK SINIRLI KOŞULLAR ALTINDA...

Uyarıda, seyahat yasağına ilişkin istisnaların sadece "çok sınırlı koşullar altında" verilecek özel izne tabi olduğu belirtilerek, Kuzey Kore' deki vatandaşlarının seyahat yasağından önce bu ülkeden ayrılmaları istendi. Kuzey Kore' ye Amerika Birleşik Devletleri pasaportuna sahip ve bu pasaport ile seyahat etmek isteyen kişilerin, aldıkları özel izni pasaportlarına işletmesi gerektiği ifade edildi.

ULUSAL ÇIKARLARA UYUYORSA YASAK BU KİŞİLERİ KAPSAMYACAK

Bakanlıktan salı günü yapılan yazılı açıklamada, 1 Eylül' de yürürlüğe girecek seyahat yasağının, gazetecileri, insani yardım çalışanlarını ve ülkeye gitmesi "ulusal çıkarlara" uygun olan diğer kişileri kapsamayacağı ifade edilmişti.

YASAYA UYMAYANLARA PARA CEZASI VE 10 YILA KADAR HAPİS

Kuzey Kore' ye yönelik yasak, eğer iptal edilmezse en az 31 Ağustos 2018 yılına kadar devam edecek. Yasağı muafiyet başvurusu yapmadan es geçmeye teşebbüs edenler para cezası ve 10 yıla kadar hapis istemi ile cezalandırılacak. Ysak 1 Eylül' den itibaren başlayacak.