DEAŞ’a karşı savaş kapsamında ABD liderliğinde kurulan koalisyonun sözcüsü Albay Dillon, ABD tarafından terör örgütüne sağlanan silahların hareketleri hakkında Türkiye ile istihbarat paylaşımında bulunulacağı bilgisini verdi.

ABD liderliğindeki DEAŞ’a karşı savaşa ilişkin ittifakın sözcüsü Dillon, Bağdat’tan telekonferans yoluyla Pentagon ile irtibat kurarak gazetecilerin sorusunu yanıtladı.

ABD’nin PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG’ye sağladığı silahların detayları hakkında bilgi verilemeyeceğini dile getiren sözcü, silahların bilgisinin kamuoyuyla paylaşılmayacak olsa da takip edileceği ve bilgilerinin Türkiye’ye aktarılacağını ifade etti.

ABD’nin PKK terör örgütünün Suriye kolu PYD/YPG’ye verdiği silahların tipi, miktarı ve gönderilen araçların sayısı ile ilgili sorusu üzerine Dillon, bu detayları kamuoyuna açıklamayacaklarını ancak silahların takip edildiğini ve ABD’nin söz konusu detayları Türkiye ile paylaşacağını ifade etti.

ABD DAİMA ŞEFFAFLIĞI BENİMSEMİŞTİR

Silahların ayrıntılarını paylaşma konusunda şeffaflıktan yana olduklarını belirten Dillon, seri numaralarının, silah ve araç tiplerinin ayrıntılarının Türkiye ile paylaşılacağını açıkladı. Kayıtların tutulduğunu ve Türkiye’ye tüm bilgilerin aktarılacağı konusunda garanti verildiğini dile getirdi.

Öte yandan Dillon, silahları amaçları dışında kullanan örgütlerin tespit edileceği ve yanlış yola sapanlara tekrardan bir silah yardımında bulunulmayacağını dile getirdi.