Amerkia Birleşik Devletleri' ne  gitmek için havalanan uçaklarda dizüstü bilgisayar ve elektronik cihaz engelinin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) adına kaldırıldığı ifade edildi. CNN' nin yapmışlş olduğu haber doğrultusunda, ABD İç Güvenlik Bakanlığı, Etihad Havayolları' nın Abu Dabi Uluslararası Havalimanı' ndan Amerika' ya gerçekleştirdiği uçuşlarda yolcuların kabinde dizüstü bilgisayar ve elektronik cihaz taşımasına toleras tanındı. Daha evvel uygulanmakta olan yasağın, ek güvenlik önlemlerinin yürürlüğe konulmasının ardından daha sonra kaldırıldığı ifade edildi.

BAKANLIK SÖZCÜSÜ LAPAN'DAN AÇIKLAMA

Bakanlık Sözcüsü olan David Lapan, Ulaştırma Güvenlik İdaresi' nin uygulanmakta olan yeni güvenlik önlemlerini "görsel teyit ile" onayladığını, Etihad' ın çabalarının, "yeni önlem arayışındaki yerli ve yabancı havayolu şirketleri için örnek" teşkil ettiğini ifade etti.

Birleşik Arap Emirlikleri' nin başkenti olan Abu Dabi' den Amerika Birleşik Devletleri' ne haftada 45 uçuş gerçekleştren Etihad Havayolları, kararı memnuniyet ile karşıladı. ABD, Mart ayında aralarında Türkiye' nin de içinde olduğu birçok ülkeden ABD' ye yapılan uçuşlarda, yolcuların elektronik cihazlarını yanlarına almalarını yasaklamıştı. Ortadoğu ve Afrika' da sekiz ülkede dokuz havalimanından ABD' ye gerçekleşen uçuşlarda kabin içinde cep telefonundan daha büyük elektronik cihazlar taşınması durumu hala yasaklı.