ABD liderliğindeki DEAŞ Karşıtı Koalisyon Sözcüsü Albay Ryan Dillon, Bağdat'tan video konferans sistemiyle katıldığı ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon) Irak ve Suriye'de DEAŞ terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen operasyonlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Musul'un DEAŞ'tan kurtarılmasıyla Irak'ta örgütün elinde son birkaç yer kaldığını belirten Dillon, "Koalisyon Tel Afer'in içinde ve çervesinde 2 bin DEAŞ savaşçısının bulunduğunu öngörüyor. DEAŞ'ı Irak'taki son kalelerinden birinden çıkarmanın zor olacağını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

DEAŞ'tan temizlenen bölgelerle alakalı bilgi veren Dillon, örgütün Musul'u kaybetmesi ve Rakka'yı da kaybediyor olması sebebiyle büyük bir baskı altında olduğunu ve gelir kaynaklarının büyük kısmını kaybettiğini aktardı.

Koalisyonun son 3 senede DEAŞ'a bağlı 30 bankayı vurduğu bilgisini aktaran Dillon, Irak hükümetinin de bu süre içerisinde DEAŞ'a ait 90 bankanın küresel finans sistemiyle bağlantısını kestiğini belirtti.

ABD ÜSSÜ İNŞA EDECEK

Ninova Operasyonları Komutanlığında görevli Albay Ahmed el-Ceburi ise üssün inşasının, ordu birliklerinin Telafer'e doğru ilerlediğine dair görüşleri güçlendirdiğini aktararak, "İnşa çalışmaları, operasyonda lojistik destek verme ihtimali olan savaş uçakları için pist hazırlığına yoğunlaşmış durumda." dedi.

Ceburi, ortak kara kuvvetleri birliklerinden genelinin Telafer yönünde geniş bir alanda konuşlanmaya başladığının altını çizerek, 300 tank, 190 zırhlı araç, 100 buldozer, 200 zırhlı mayın temizleme aracı, 500 Hummer marka zırhlı araç ile farklı ekipmanların Telafer'in DEAŞ'tan kurtarılması operasyonunda kullanılacağını sözlerine ekledi.