Rusya'nın Orta ve Kısa Menzilli Füzeler Anlaşmasını ihlal ettiğini öne süren ABD Dışişleri Bakanlığı, Moskova'nın buna son vermemesi halinde Washington'un ekonomik ve askeri önlemler alacağını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 1987 tarihli Orta ve Kısa Menzilli Füzeler Anlaşması'nın 30. yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yayınladı.

SESSİZCE İZLEMEYECEĞİZ

Sputnik'te yer alan habere göre ABD'nin Rusya'yı anlaşmayı uygulama sürecine dönmeye ikna etmek için çaba göstereceğini kaydeden belirten bakanlık, "Ancak Washington, Moskova'nın ihlalde bulunarak askeri sistemler geliştirmesini sessizce izlemeyecek. Diplomatik çözüm bulmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz ancak şu anda Rusya'yı ikna etmek için ekonomik ve askeri önlemleri gözden geçiriyoruz" ifadelerini kullandı.

ASKERİ SEÇENEK VURGUSU

Bakanlık, ABD ve müttefiklerinin korunması için orta ve kısa menzilli karasal füze sistemleri de dahil olmak üzere askeri seçenekleri gözden geçireceklerinin altını çizdi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, daha önce yaptığı açıklamada, Moskova'nın Orta ve Kısa Menzilli Füzeleri İmha Anlaşması'nı ihlal etmediğini ve anlaşmadan çıkmayı planlamadığını söylemişti.

Rusya'dan da ABD'ye sert bir açıklama gelmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’la Avusturya’nın başkenti Viyana’da buluşan Lavrov görüşmelerinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada “Tillerson’la Kuzey Kore’yi görüştük. Bu konuda tavrımızda bir değişiklik yok. Cepheleşme, provokasyon ve macera kısır döngüsüne bir son getirilmeli” dedi.

Lavrov konuşmasında “Kuzey Kore, güvenlik garantisi hakkında ABD ile görüşmeye hazır. Biz de bu müzakerelerin devam ettirilmesi için destek vermeye hazırız” ifadelerini kullandı.

Lavrov, Kuzey Kore hakkında sıkıntıların sadece barışçıl yollarla çözülmesi için işbirliğine devam edilmesi çağrısında bulundu.