İngiltere'de öldürülen eski KGB ajanı Sergei Skripal ile kızının suikast girişiminde bulunan iki GRU görevlisi daha ABD’nin yaptırım listesine dahil edildi.

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yayınlanan yazılı açıklamada, Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Ofisinin (OFAC) "Amerika Düşmanlarına Yaptırımla Mücadele Yasası" (CAATSA) çerçevesinde yaptırım uygulanacak Ruslara dönük listenin genişletildiği bildirildi.

Buna göre, ABD hükumeti, Rus Askeri İstihbarat Servisinin (GRU) eski personeli Victor Alekseyevich Boyarkin'e halihazırda yaptırım listesinde olan Rus Oligark Oleg Deripaska için faaliyet yaptığı için yaptırım kararı aldı. Açıklamada, Boyarkin ve Deripaska’nın Karadağ'da 2016'da gerçekleştirilen seçimlere siyasi bir partiye finansman sağlayarak müdahale ettiği öne sürüldü.

ABD’nin yaptırım listesine, farklı ülkelerde gerçekleştirilen siyasi seçimlere müdahale için siber saldırılar yaptıkları sebebi ile 9 mevcut GRU personeli de ilave edildi.

Daha önce yaptırım listesine dahil olan "İnternet Araştırma Ajansı" (IRA) isimli siber içerik üreten Rus şirketinin "Lakhta Projesi" çerçevesinde gene siyasi seçimlere müdahale etmeye uğraştıkları nedeni ile Nevskiy News LLC, Economy Today LLC ve Federal News Agency LLC firmalarına yaptırım uygulanacağı bildirildi.

Bu firmalarla alakalı olduğu nedeni ile Alexander Aleksandrovich Malkevich ve Elena Alekseevna Khusyaynova da yaptırım listesine dahil edildi.

Dünya Anti-Doping Ajansı’na siber saldırı yaptıkları öne sürülen GRU personelleri Aleksei Morenets ve Evgenii Serebriakov'a da yaptırım uygulanacağı bildirildi.

Ayrıca, İngiltere'de öldürülen eski KGB ajanı Sergei Skripal ile kızına suikast girişiminde bulunan GRU görevlileri Alexander Petrov ve Ruslan Boshirov'un yaptırım çerçevesine alındığı belirtildi.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.