ABD Dışişleri Bakanı olan Rex Tillerson, yapmış olduğu yazılı beyanında, Suriye'de yaşanan son durumu konu alan yorumlarda bulundu. Bakan Rex Tillerson, Suriye probleminin, Almanya' nın Hamburg şehrinde gerçekleştirilecek olan G-20 Zirvesi' nde ABD Başkanı olan Donald Trump ile Rusya'nın Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki en önemli fasıl başlıklarından biri olacağını belirtti. Eli kanlı terör örgütü DEAŞ ile mücadele noktasında Suriye' deki sürecin çok önemli olduğuna değinen Tillerson, "Suriye' deki taraflar sahada istikrarı sağlamalılar. Eğer Suriye' de istikrar sağlanmaz ise terör örgütü DEAŞ' ı yenme sürecimiz tamamlanamayabilir. Ayrıca taraflar, Suriye halkına bir yol öneren çözümü sağlamak adına siyasi bir süreç yolu ile çalışmalılar." yorumlarında bulundu.

RUSYA'YA HAS BİR SORUMLULUK MEVCUT

Esed rejimini destekleyen Rusya' nın bu ülkedeki gidişatta rolü olduğunu savunan Bakan Tillerson, "Rusya, bu çabalara destek verme konusunda özel bir mesuliyete sahiptir." değerlendirmesinde bulundu.
Yapmış olduğu açıklamada Suriye' deki savaşlarının terör örgütü DEAŞ ile olduğunu vurgulayan  Tillerson, sahadaki tüm taraflara "aralarında çatışmaya girmeme" ve "belirlenmiş olan çatışmasızlık ve ayrışma alanlarına uygun davranma" çağrısında bulundu.