Amerika Birleşik Devletleri' nin dünyayı şoke eden Paris İklim Anlaşması kararı için somut başvuru Birleşmiş Milletler' e iletildi. Washington' ın başvurusu en erken Kasım 2019' da kabul edilecek.

ABD' nin Paris İklim Anlaşması' ndan çekilmesi için resmi adım atıldı. Washington' da bulunan Beyaz Saray anlaşmadan "mümkün olan en kısa sürede" çekilmek istediğini Birleşmiş Milletler’ e (BM) resmi kanaldan iletmiş oldu.

Beyaz Saray' dan yapılan açıklama doğrultusunda, Washington' ın üç sene sürmesi düşünülen süreç tamamlanana dek konu ile alakalı tüm toplantılara dahil olacağı duyuruldu. Yapılan açıklamaya ek olarak, anlaşma maddelerinin Amerika Birleşik Devletleri’ nin talepleri doğrultusunda düzenlenmesi halinde müzakerelere açık kapı bırakıldığı belirtildi.

ABD'NİN ÇIKMASI KASIM 2020'Yİ BULABİLİR

Anlaşmanın yasal hükümlerine göre, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği ABD' nin çekilme talebini en erken 4 Kasım 2019 senesinde kabul edebilecek. ABD’ nin anlaşmadan resmi olarak çekilmesi ise Kasım 2020’ yi bulabilir. Aralık 2015'te Paris'te yapılan 21. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'nda (COP21) onaylanan Paris Anlaşması, Nisan 2016'da 190' dan fazla ülke tarafından imzalanmıştı.