ABD'nin, eli kanlı terör örgütü PKK/ PYD' ye DEAŞ ile mücadele kapsamında askeri sevkiyatları devam ediyor. Son bir hafta içinde yapılan iki sevkiyatta toplamda 184 TIR, Rakka' nın kuzey bölgesinde örgüt üyesi teröristlere gönderildi.
5 Temmuz' da 82, 9 Temmuz' da ise 102 olmak üzere askeri araç gereç ve mühimmat taşıyan toplam 184 TIR, Irak sınırından geçerek örgüt kontrolündeki Haseke' ye giriş yaptı.

SON HAMLE HAZIRLIĞI

Konvoyda, yakıt tankerleri ve zırhlı Hummer Jipler dikkati çekerken, kaynaklardan gelen bilgiler ise, sevkiyatın Rakka' yı eli kanlı terör örgütü DEAŞ' tan almak için "son hamle hazırlığı" bağlamında yapıldığını iddia etti. Ek olarak 5 Haziran' da 60, 12 Haziran' da 20, 16 Haziran' da 50 ve 21 ile 26 Haziran tarihleri arasında toplam 120 TIR, bölücü terör örgütü PKK' nın Suriye uzantısı olan PYD bölgesine teslimat yaptı.

PENTAGON AÇIKLAMIŞTI

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon belgelerinde, Suriye' de bölücü PKK/ PYD' nin de içinde olduğu gruplara verilecek silahlar listesinde, 12 bin adet kalaşnikof marka tüfek, 6 bin adet makineli tüfek ve 3 bin 500 adet ağır makineli tüfeğin yanı sıra 3 bin adet Amerikan yapımı RPG-7 ve bin adet Amerikan yapımı AT-4 veya Rus yapımı SPG-9 tanksavar da yer aldığı görülmüştü. Ayrıca aynı kapsamda değişik kalibreye sahip 235 adet havan topu, 100 adet keskin nişancı tüfeği, 450 adet PV-7 tipi gece görüş dürbünü ve 150 adet kızılötesi lazer aydınlatıcı dürbünün terör örgütüne ulaşacağı bilgisi yer almıştı.