ABD yönetimi, 2018 mali yılı için Irak’ta yürütülen eğit-donat programına 1 milyar 269 milyon, Suriye’deki eğit-donat programına ise 500 milyon dolar ayırdı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın 2018 mali senesinde müdafaa harcamalarında Suriye’deki eğit-donat başlığı altında 500 milyon, Irak için ise 1 milyar 249 milyon dolar tutarında nakit akışı sağlayacağı ifade ediliyor. Para yardımı haricinde roketatarlar, tanksavarlar gibi silahlar da verilmesi gündemde. Dış Operasyonlar Fonu’nu oluşturan 64 milyar doların 2 milyar dolara yakın bir tutarı Irak ve Suriye’ye aktarılacak.

YARDIMDAN PYD/PKK DA PAYINI ALIYOR!

Suriye’de DEAŞ’a karşı savaş adına 25 bin milis kuvvetine eğitim verildiği ve 5 bin milisin de eğitimine devam edildiği bilinirken, 500 milyon dolarlık yardımın yarısından fazlasının silah ve teçhizatlar için olduğu biliniyor.

Silah ve nakit yardımının yapılacağı unsurlar “kontrol edilmiş Suriye muhalefeti” şeklinde tabir ediliyor. Bu kapsamda Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile YPG/PYD/PKK gruplarına nakit ve silah yardımında bulunulacağı anlaşılıyor.
Pentagonun bütçe açıklamasının yer aldığı belgede, bahsedilen silahların sağlanmaması halinde “ABD’nin DEAŞ’a karşı savaşta etkisizleşeceği” ve “Suriye’deki ortakları açısından güvenilirliğinin sorgulanacağı” ifade ediliyor.

Pentagon’dan meseleye dair açıklama olmazken bütçenin Kongre’de tasdik edilmesi bekleniyor.