ABD Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna ordusuna "savunma amaçlı geliştirilmiş savunma kapasiteleri" konusunda yardımcı olmaya karar verildiğini ifade etti.

Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert, Ukrayna'ya silah satışı hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "ABD, Ukrayna'nın uzun süreli savunma kapasitesi inşasına yardımcı olma, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunma ve muhtemel saldırganlıkları caydırma çabalarımızın bir parçası olarak bu ülkeye 'geliştirilmiş savunma kabiliyetleri' temin etmeye karar vermiştir." denildi.

ABD'nin Ukrayna'ya göndereceği silahların amacının "tamamen savunma" amaçlı olduğu belirten açıklamada, "Her zaman ifade ettiğimiz gibi Ukrayna egemen bir devlettir ve kendini savunma hakkına sahiptir." ifadeleri de yer aldı. Açıklamada bununla birlikte, ABD'nin, Doğu Ukrayna'daki durumla ilgili olarak Minsk anlaşmalarına bağlı olduğunu tekrar vurgulandı.

Açıklamadan sonra Amerikan ABC kanalında bulunan ve adı açıklanmayan Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırılan haberde ise ABD Başkanı Donald Trump'ın, Ukrayna'ya "anti-tank füzeleri" satmaya hazırlandığı öne sürüldü.