NATO Savunma Bakanları Toplantısı esnasında  Afganistan' da bulunan Kararlı Destek Misyonuna ilişkin bir oturum gerçekleştirildi. Oturumda konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Afgan güçlerinin artık ülkenin güvenliğinden tamamen sorumlu olduğunu dile getirdi.

Daha önce 100 bini geçen NATO askerlerinin sayısının 13 bine kadar düşürüldüğünü anımsatan Stoltenberg, bunların muharip olmadığını aktardı.

STOLTENBERG, "DESTEK MİSYONUMUZU SÜRDÜRECEĞİZ"

Memleketteki güvenlik meselesinin aşırı derecede zorlayıcı olmayı sürdürdüğünden bahseden Stoltenberg, "Yakın zamanda Kabil' de acımasız saldırılara şahit olduk. Son zamanlarda yüzlerce masum sivil vatandaş öldürüldü. Tam da bu sebepten dolayı(Afganistan'daki) varlığımız önem teşkil ediyor. Dolayısıyla bugün, Afganistan' a olan taahhüdümüzü tekrar teyit ettik. 2017 senesinden sonra da Kararlı Destek Misyonumuzu devam ettireceğiz." ifadelerini kullandı.

NATO AFGANİSTAN' DAKİ VARLIĞINI GÜÇLENDİRECEK

Bu çerçevede alınan kararı açıklayan Stoltenberg, "Askeri yetkililer misyon için birkaç bin daha asker talep etti. Ben de Afganistan' daki varlığımızı artıracağımızı teyit edebilirim." dedi belirtti.

Jens Stoltenberg, bu ay başında yapılan bir konferansta 15 ülkeden ek katkı sözü aldıklarını bildirdi.