ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Kuzey Kore'nin nükleer silah arayışını bitirmesi gerektiğini aktararak, "Kuzey Kore, rejimini ve insanlarını yıkıma götürecek davranışları sergilemeyi  bırakmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Mattis, Kuzey Kore’nin ABD'ye ait Guam Adası'nı vurmakla tehdit etmesinden sonra hususla alakalı açıklamada bulundu.

ABD’nin ve müttefiklerinin kendilerini herhangi bir saldırıdan korumak için yeterli askeri kapasiteye sahip olduğunu belirten Mattis, “Kim Jong-un, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin tek sesini ve Kuzey Kore’nin küresel güvenlik ve istikrara tehdit teşkil ettiği hususunda mutabık dünyanın dört bir yerindeki hükümetlerin sesine kulak vermeli.

Kuzey Kore kendisini izole etmeyi bırakmalı ve nükleer silah arayışını bitirmelidir. Kuzey Kore rejimini ve insanlarını yıkıma götürecek davranışları sergilemeyi bırakmalıdır.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın aralık ayında Kuzey Kore tehdidi hakkında bilgilendirildiğine vurgu yapan Mattis, Trump’ın ilk emrinin balistik füze savunma sistemleri ile nükleer caydırıcı gücün teyakkuzuna önem verilmesi olduğuna dikkat çekti.

Mattis, ABD dışişlerinin diplomatik olarak meselenin çözümüne çalıştığını aktararak, bununla beraber ABD ve bölgedeki müttefik ülkelerin askeri yeteğinin Kuzey Kore’nin çok ötesinde olduğunu vurguladı. Mattis, şunları söyledi:

“Bizim birleşik müttefik kuvvetlerimizin dünya üzerinde en isabetli, en hazır, sert savunma ve saldırı gücüne sahip olduğu bilinmelidir. Bizim eylemlerimiz Kuzey Kore’nin eylemlerine üstün gelmeye devam edecek ve Kuzey Kore başlattığı her silah yarışını veya çatışmayı kaybedecektir.”