ABD’nin Kuzey Kore’den gelebilecek olası bir balistik füze saldırısına karşı, hazırlığını test etmeyi planlıyordu.

VURULARAK İMHA EDİLDİ

ABD Savunma Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre , Pasifik’teki Kwajalein Atolü’ndeki test bölgesinde atılan kıtalar arası balistik füze, Kaliforniya’daki Vandenberg Hava Üssü’ndeki yer altında bulunan  silosundan fırlatılan bir füze ile vurularak imha edildi.

DENEME HAYATİ ÖNEME SAHİPTİ

Yetkililerin yaptığı açıklamalara göre, ABD Füze Savunma Ajansı Direktörü Koramiral Jim Syring, yapılan testi "hayati bir dönüm noktası" olarak değerlendirdi. Syring verdiği demeçte "Bu sistem anavatanımızın savunması için kritik bir öneme sahipti. Yapılan test gerçek bir tehdide karşı bunu gerçekleştirebileceğimizi ve kesin bir caydırıcılığa sahip olduğumuzu gösteriyor. Bu testi yapan ve bu sistemi her gün kullanan askerlerle gurur duyuyorum" dedi.

KUZEY KORE'YE GÖZDAĞI

ABD’nin bu testinin Kuzey Kore’nin son zamanlarda sürekli balistik füze denemelerinden sonra geldi. Kuzey Kore son olarak, Pazartesi günü Japonya’nın Münhasır Ekonomik Bölgesine bir balistik füze fırlatmıştı.

SADECE JAPONYA İLE PAYLAŞILDI

ABD’nin karaya konuşlu sistemlerinin yanıda donanmasında bulunan Arleigh Burke Sınıfı Destroyerler ve Ticonderoga Sınıfı Kruvazörler ile de balistik füze savunması yapabilme yeteneğine sahip. Bu gemilerde mevcut SM-2 ve SM-3 füzeleri kıtalararası balistik füzelere karşı başarılı değil. Bu nedenle söz konusu gemilere yakın bir sürede daha uzun menzilli SM-6 füzelerinin monte edilmesi planlanıyor. ABD, bu büyük yeteneği şu ana kadar sadece Japon donanması ile paylaştı.