Beyaz Saray Sözcüsü olan Sean Spicer, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasında yaşanan diplomatik krizin "aile içi bir mesele" olduğuna inandıklarını ifade ederek, istenmesi durumunda ABD' nin meselenin çözümü adına kolaylaştırıcı katkı yapmaya hazır olduğunu beyan etti.

Sorunun ilgili memleketler arasındaki bir mesele olduğunu ve yine onların çabası ile çözülmesi gerektiğinden bahseden Sözcü Spicer, "Bu problemin tarafı olan 4 ülke var, bunun bir aile meselesi olduğuna inanıyoruz ve bu meseleyi onlar çözmeliler. Eğer biz bu sürece kolaylaştırıcı bir katkı yapabiliyorsak öyle olsun. Ancak bu konu, onların çözmesi gereken bir meseledir." yorumunda bulundu.

EL CEZİRE KONUSU

Beyaz Saray Sözcüsü Spicer, alakalı ülkelerin Doha yönetimine sunduğu talep listesinde Katar' a ait El Cezire televizyonunun kapatılmasının da yer aldığını hatırlatan medya mensubunun, "Basın özgürlüğü konusunda açık sözlü olan ABD' nin bu konuda bir yorumu olacak mı?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Biz bu tartışmalarda meseleyi kolaylaştırıcı bir rol oynamak istiyoruz; fakat bu tartışma ilgili memleketlerin kendi arasında yapmaları gereken bir şey. Bu sebepten dolayı bize bu yönde talep gelene kadar bu tartışmalarla ilgili yorum yapmak istemiyorum." şeklinde yanıt vererek ABD'nin konu hakkındaki düşüncesini dile getirdi.