İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, DEAŞ’ın İran’daki terör saldırılarının sonrasında taziye sunan Trump’a tepki gösterdi. Trump yaptığı açıklamada "terörizme destek veren devletlerin, yaptıkları kötülüklerin sonucunu gördüklerini düşünüyoruz" şeklinde ifadeler kullandı. Dışişleri Bakanı Zarif, Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya 'iğrenç' kelimesini sarf ederek tepkisini gösterdi.
Zarif, Twitter'dan girdiği açıklamada "İranlılar ABD'nin desteğiyle palazlanan ABD şakşakçılarının karşı mücadele ederken, Beyaz Saray’dan iğrenç açıklamalar ve Senato hükümleri… İranlılar ABD'nin bu dostluk kisvesine bürünmesini kabul etmiyor" açıklamalarında bulundu.

TRUMP: TERÖRE DESTEĞİN SONU BUDUR

İran'da dün parlamento binası ve Ayetullah Humeyni'nin mezarında vuku bulan iki farklı bombalama eylemi ve silahlı saldırı yapılmış, 13 sivil vatandaş hayatını kaybederken, 40'tan çok insan da saldırılar sonucunda yara almıştı. Yapılan terör saldırısını DEAŞ üstlenmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, terör saldırısı sonrasında, yapılan terör saldırısına ilişkin sunduğu beyanatta, vefat eden insanlar için taziyelerini sunmuş, İran’da olanları İran’ın teröre destek vermesinin bir sonucu olduğunu ifade etmişti. Sivillerin teröre kurban olmalarına sebep olan ülkelerin er ya da geç aynı durumla yüz yüze kalacaklarını açıklamıştı.