Pentagon sözcüsü Albay Jeff Davis'in verdiği yazılı demeçte, ABD'nin doğu yakası yerel saatiyle 10.41’de Kuzey Kore’nin kıtalar arası balistik füze gönderiğini ifade etti.

Davis, açıklamasında şunları kaydetti:

“Füze Mupyong-ni’den atıldı ve Japon Denizi’ne düşmeden evvel bin kilometre uçtu. Ayrıntılı bir değerlendirme için kurumlar arası çalışmamız sürüyor. Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanlığı (NORAD), Kuzey Kore’nin fırlattığı füzenin Kuzey Amerika için tehdit oluşturmadığını belirledi.”

ABD’nin tehditlere karşı Güney Kore ve Japonya’nın yanında olduğunu aktaran Davis, ABD’nin Kuzey Kore'den gelecek füze tehdidine karşı kendini korumaya hazır olduğunun altını çizdi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe de gazetecilere verdiği demeçte, Kuzey Kore'nin bir balistik füze denemesi daha yaptığını bildirmiş ve füzenin Japonya’nın ekonomik amaçla kullanılmayan sularına düştüğünü ifade etmişti.

Amerikan medyasına yansıyan bazı haberlerde, füzenin Japon Hakkaido Adası'nın 88 deniz mili açığına düştüğü belirtildi.

NE OLMUŞTU

Tokyo yönetimi, Kuzey Kore teknesinin Japon Denizi' nin kuzey bölgesinde Japon balıkçıları taciz etmesinden sonra Pyongyang' a protesto notası verdi. Bakanlar Kurulu Sekreteri Yoşihide Suga, düzenlediği basın toplantısında, cuma günü ülkenin kuzeyindeki Hokkaido Adası' nın 500 kilometre açıklarında Japon balıkçı teknesinin Kuzey Kore teknesi ile karşılaştığını, mürettebatı silahlı olan teknenin 10 dakika boyunca Japon balıkçıları takip ederek tacizde bulunduğunu ifade etti.