ABD'den Flaş Hamle! Çin Sert Bir Şekilde Uyardı!

Çin Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları, Çin Denizi'ne giren ABD savaş gemisi sebebi ile ABD yönetimini "Kışkırtmak" ile suçladı.

ABD'den Flaş Hamle! Çin Sert Bir Şekilde Uyardı!

Çin'in Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü olan Gıng Şuang, yapmış olduğu yazılı beyanda, ABD donanmasına ait olan USS John S. McCain isimli füze destroyerinin dün izinsiz bir şekilde Nanşa Adaları' ndaki yapay Meyci (Mischief) resifine yakın geçtiğini ifade etti.

ABD'YE DERHAL PROTESTO ÇEKİLDİ

Ordu güçlerinin bu olay karşısında tepki olarak, söz konusu savaş gemisine uzaklaşması protestosunda bulunduğunu vurgulayan Gıng, "Çin'in egemenliği ve ulusal güvenliğine ciddi zarar veren bu eyleminden dolayı ABD'yi protesto ettiklerini" belirtti.

"BU BİR ASKERİ PROVOKASYONDUR" AÇIKLAMASI...

ABD füze taşıyan savaş gemisinin lokasyonda bulunması, "Güney Çin Denizi' nde gerilimin kimin tırmandırmaya çalıştığını ve hangi tarafın lokasyonu askerileştirdiğini net bir şekilde gösterdiğine" vurgu yapan Sözcü Gıng, "ABD' nin Güney Çin Denizi üzerinde yaptığı askeri kışkırtmaları , Çin'in milli güvenlik potansiyelini daha da artıracak önlemler almasına sebep olmakta." yorumunda bulundu.

"GÜÇ GÖSTERİSİNE SON VERİN" İHTARINDA BULUNULDU

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü olan Vu Çien ise açıklamasında "ABD safı, yaptığı bu elzem hatayı düzelterek lokasyonda seyrüsefer özgürlüğü adı altındaki kışkırtıcı eylemlerine derhal bitirmeli." açıklamasını yaparak, Washington' a "Güney Çin Denizi'nde güç gösterisine bir son vermesi gerekiyor" çağrısında bulundu.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri