ABD Temsilciler Meclisi, Filistin’e giden yardımları durdurma kararı aldı. Temsilciler Meclisi’nin hazırladığı yasa tasarısında İsrail tarafından cezalandırılan ya da gözaltına alınan Filistinli ailelere verilen 300 milyon dolarlık para yardımının durdurulması için karar verildi. Demokrat ve Cumhuriyetçilerin oyları ile onaylanan tasarı metninde, Dışişleri Bakanlığı’ndan, tasarı onaylanana kadar ABD’nin Filistinlilere yardım etmesini durdurması istendi. Ayrıca Filistin Hükümeti’nden, hapse atılan Filistinlilere veya onların ailelerine verilen finansal ödemenin iptal edilmesi de istendi. Karara şerh düşürülmediği için tasarı yeniden gözden geçirilmeyecek.

Tasarının, Trump’ın tüm dünyanın tepkisini çeken Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması kararına denk gelmesi ise tüm dikkatleri üzerine çekti. Tasarının zamanlaması, ABD’den Filistin’e ilişkin hem siyasi hem de ekonomik saldırı olarak değerlendirildi.

Diğer yandan, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararından sonra Filistin Lideri Mahmud Abbas kameralar karşısına geçti. Kudüs'ün Filistin devletinin ebedi başkenti olduğunu söyleyen Abbas, "Kudüs, Filistin Devletinin ebedi başkentidir. Herhangi bir değişim girişimine karşı dirençlidir" dedi.

TÜM ÜLKELERİ MÜCADELE ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Abbas'ın açıklaması şu şekilde: "Biz bu kararı reddediyoruz. Birçok ülke dost ülke liderleriyle bağlantı içinde olduk. Barışa ulaşmak, bağımsız bir Filistin için kendileriyle görüştük. Bu gelişme sonrasında doğru zamanda karşılık vereceğiz, müzakerelerle karşılık vereceğiz. Filistinlilerin bu konuda birlik olması önemli. Filistin'deki tüm grupların bir araya gelmesini istiyoruz. Kudüs barış kentidir, Filistin'in sonsuza kadar başkentidir. Hiçbir karar bunu değiştiremez. Dünyadaki tüm ülkeleri mücadele etmeye çağırıyorum."