Filipinler'de eli kanlı terör örgütü DEAŞ ' ın uzantısı olan Maute örgütünün kuşatması altındaki Mindanao eyaletine bağlı olan Marawi şehri civarlarında ABD birliklerinin beklediği bildirildi.

New York Times' ın yapmış olduğu haber doğrultusunda, Filipinler Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Restituto Padilla, basın mensuplarına karşı düzenlediği toplantıda, örfi irade ilan edilen Mindanao' nun Marawi şehri civarlarında ABD personelinin, Filipinli askerlere bilgi verdiğini  fakat tam sayıları ve özel misyonları hakkında bilgisi olmadığını bildirdi.

Padilla, kendilerini korumaları adına tüfek taşımalarına izin verilen fakat çatışmaya girmelerine izin verilmeyen Amerikan askerlerinin sadece destek sağladığını beyan etti.

Tuğgeneral Padilla, ABD birliklerinin şehre olan yakınlıklarına ilişkin bilgi sunmadı.

ÇATIŞMALARDA 89 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Marawi'deki çatışmalarda şimdiye dek 29'u sivil  olmak üzere 89 kişi yaşamını yitirdi, 191 militan öldürüldü.Filipinler' de ordu,Mayıs 23' te, Marawi' de ABD'nin başına 5 milyon dolar ödül koyduğu İsnilon Hapilon'a harekatı düzenlemiş, yaşanan çatışmalar sonunda terör örgütü DEAŞ' ın uzantısı olan Maute örgütü militanları Marawi' yi abluka altına almıştı.Ordu, Mayıs 31' de Marawi' nin yüzde 90' ında kontrolü sağladığını duyurmuştu.

Ülkede adam kaçırma ve bombalı saldırı eylemleri düzenleyen Maute örgütü, Abdullah Maute ve kardeşi Ömer tarafından 2012' de kurulmuştu. Maute, Nisan 2015' te eli kanlı terör örgütü olan DEAŞ' a bağlılığını ilan etmişti.