16 Temmuz 2019
  • Istanbul 27.22°
  • Ankara 28°
  • Izmir 31°
İmsak 03:45
Güneş 05:38
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:42
Yatsı 22:27
BIST98.017
Dolar5,7134
Euro6,413
Altın258,94

ABD'den Çin'e Çağrı!

ABD Dışişleri Bakanlığı, teröre ve özellikle de DEAŞ'a karşı mücadelede Çin'in daha faal bir rol oynaması adına Pekin yönetimine çağrı yaptı.

 ABD'den Çin'e Çağrı!

ABD Dışişleri Bakanlığı, teröre ve bilhassa DEAŞ'a karşı mücadelede konusunda Çin'in faal bir rol alması adına Pekin yönetimine çağrıda bulundu.

ÇİN DAHA AKTİF ROL ÜSTLENMELİ

ABD Dışişleri Bakanlığı Doğu ve Pasifik Bölgesinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Vekili olan Susan Thornton, bu hafta Beyaz Saray' da yapılması planlanan ABD ile Çin arasındaki diplomasi ve güvenlik zirvesi evvelinde gazetecilere beyanlardea bulundu.

Thornton, Çin' in teröre karşı mücadelede kısıtlı bir rol oynadığını belirterek, "Çin' in adım atarak daha fazla rol almasını istemekteyiz. Bunda Çin'in de menfaatleri var. Mesela Irak' ta DEAŞ' a karşı kurulan milletlerarası koalisyona destek vererek mücadeleye daha fazla katkıda bulunmalılar." diye belirtti.

Çin' in koalisyonun bir parçası olmadığına dikkat çeken Thornton, iki ülke arasında bu hafta yapılacak toplantıda bu konunun ele alınacağını ifade etti. Thornton, "Biz, onların yapabileceği konuları gündeme taşıyacağız. Verimli bir toplantı olmasını istiyoruz." ifadesini kullandı.

Geçtiğimiz hafta ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan beyanlarda, iki ülke arasında "Diplomasi ve Güvenlik Diyaloğu" zirvesi yapılacağını belirtmişti. Zirveye ABD'yi temsilen Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Savunma Bakanı Jim Mattis'in de katılacağı, Çin tarafını ise Dışişleri Bakanı Yang Jieçi ve Genelkurmay Başkanı General Fang Fenghui'nun temsil edeceği belirtilmişti.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri