Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Kuzey Irak’ta yapılması planlanan referandum ile ilgili yaptığı açıklamada, ‘ABD, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin yapacağı referandumu hiçbir şekilde desteklemiyor. Tartışmalı yerlerde söz konusu referandumu düzenlemek, çok net bir şekilde provokatif ve istikrarsızlaştırıcıdır. Bu nedenle IKBY idaresine, referandumu iptal etmesi ve Bağdat’la ciddi görüşmeler dahilinde sürdürülebilir diyaloğa girmesini öneriyoruz.’ ifadelerini kullandı.

ABD idaresi, uzunca bir zamandır referandumun ertelenmesine yönelik açıklamalarda bulunurken, Beyaz Saray'ın ilk defa referandumun iptal edilmesi için açıklama yapması ise dikkatleri üzerine çekti.

ANKARA VALİLİĞİ IKBY KONFERANSINA YASAK GETİRDİ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık referandumuna yönelik hazırlıkları yapılan konferansa, Ankara Valiliğince, terör örgütleri tarafından istismar edileceği ve kullanılacağı nedeniyle yasaklama getirildi.

Valilik tarafından yapılan açıklamada, bugün Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan bir otelde ‘Kürdistan Bölgesi Bağımsızlık Referandumu ve Türkiye-Kürdistan Bölgesi İlişkilerinin Geleceği’ adı altında bir konferans yapılmasının planlandığı ifade edildi.

Ankara Valiliği, bu tür hazırlıkların, terör örgütleri tarafından fırsat kaynağı olabileceğini ve güvenliği tehlikeye atacağından dolayı söz konusu referandum konferansına yasak getirdi.