ABD'de Yüksek Mahkeme, ABD Başkanı Donald Trump tarafından alınan ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman 6 ülke vatandaşlarına vize yasağı koyan kararnamesiyle alakalı başvuruyu onayladı ve ilk duruşmanın ekim ayında yapılacağını duyurdu. Bunun dışında mahkeme, yasağın bazı bölümlerinin uygulanabileceğini de belirtti.

İKİ KARARNAMESİ DE YARGIYA TAKILMIŞTI


ABD Başkanı Trump'ın 27 Ocak'ta imzaladığı ilk vize uygulamasını Washington eyaletindeki bir federal yargıç tarafından yürütmesi durdurulmuş, San Francisco'daki 9. Bölge Temyiz Mahkemesi de yargıcın kararına uygun karar çıkarmıştı.

6 Mart'ta Trump'ın imzaladığı ve 16 Mart'ta yürürlüğe girmesi amaçlanan ikinci vize düzenlemesi de Hawaii ve Maryland'deki iki federal yargıç tarafından "dini ayrımcılık" yaptığı için askıya alınmış, Trump ise konuyu hukuki açıdan takip edeceklerini ve gerekirse Yüksek Mahkemeye dek gideceklerini duyurmuştu. ABD Adalet Bakanlığı, ikinci vize düzenlemesiyle alakalı kararı Virginia eyaletindeki Temyiz Mahkemesi 4. Dairesi'ne götürmüştü.

Trump'ın ikinci vize düzenlemesi, nüfusunun geneli Müslüman Suriye, İran, Libya, Sudan, Somali ve Yemen vatandaşlarına 3 ay süresince yeni vize yasağı getiriyor, ABD'nin mülteci programını ise 4 aylığına askıya alıyordu.

Yüksek Mahkemedeki 9 yargıcın 5'i muhafazakar, 4'ü ise liberal eğilimleriyle biliniyor.