ABD Başkanı Trump' ın, Minnesota' da bulunan  Bloomington lokasyonundaki Dar Al- Farooq İslam Merkezi' nde sabah namazı evvelinde yapılan ve imamın ofisinde küçük çaplı hasar meydana getiren saldırı eyleminin kınamaması, ABD' deki Müslüman toplum önderlerinin tepkisine neden oldu.

Amerika İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Sözcüsü olan İbrahim Hooper, "Ulusal bağlamda kamu mensuplarının sessizliği sadece İslam düşmanlarını güçlendirecek." ifadelerinde bulundu. Minnesota Müslüman Amerika Toplumu Başkanı olan Asad Zaman da yapmış olduğu beynalarda, "Başkan Trump' ın bu hususda niçin tweet atmadığının merakı içerisindeyiz" açıklamasında bulundu. CAIR Kamu İlişkileri Müdürü olan Robert McCaw ise "Başkan' ın sessizliğinin bilinçli bir tercih" olduğunu söyledi.

BEYAZ SARAY'DAN "BEKLEYELİM GÖRELİM" AÇIKLAMASI

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik görevlisi olan Sebastian Gorka, MSNBC televizyonunda vermişolduğu beyanlarda,  Başkan Trump' ın sessizliğini saldırı eyleminin arkasındaki ideolojik sebebin bilinmemesine bağladı ve bu sebep ile ihtiyatlı olduğunu söyledi. Olaydan sonra hazırlanan ilk raporların hepsinin gerçeği yansıtmadığını ifade eden  Gorka, "Onları kontrol etmeniz lazım gelmekte, faillerin açığa çıkması gerekmektedir." şeklinde konuştu. Gorka konuşmasının bitiminde, "Bekleyelim ve görelim. Yerel makamlara değerlendirme yapmalarına izin verelim. Beyaz Saray daha sonra yorumlarını yapacak." dedi.