ABD'de Yeni Tip Koronavirüs Vakalarının Sayısı 5'e Yükseldi

ABD'de Yeni Tip Koronavirüs Vakalarının Sayısı 5'e Yükseldi

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (2019-nVoC) salgını Amerika Birleşik Devletleri'ne de sıçradı. Ülke genelinde salgına yakalanan kişilerin sayısı 5'e yükseldi.


ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, California ve Arizona eyaletlerinde 3 kişide daha koronavirüs vakasına rastlandığını söyledi.

Vakanın görüldüğü 3 kişinin de daha önce Çin'in Vuhan kentini ziyaret ettiği kaydedildi.

Çin'in Vuhan kentinde aralık ayında ortaya çıkan ve ülke geneline yayılan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını sebebiyle ölenlerin sayısı 56'ya yükseldi. Salgından etkilenenlerin sayısı ise neredeyse 2 bine ulaştı.

ABD'de 5 kişide olmak üzere, Avrupa'da Fransa ve Asya'daki bazı ülkelerde de vakaların tespit edilmesi salgının hızla yayılmasına yönelik endişeleri artırdı.

Virüsün belirtileri
Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkmasından dolayı "Vuhan virüsü" diye de adlandırılan yeni tip koronavirüs salgını solunum, hapşırma ve öksürme durumlarında hava yoluyla bulaşıyor.

NCoV'ya yakalananlarda ilk olarak yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı, solunumda zorluk ve ishal görülürken hastalığın ilerlemesi durumunda zatürre ve böbrek yetmezliği oluşabiliyor ve nihayetinde ölümle sonuçlanabiliyor.

Son Dakika Haberleri için aşağı kaydırın:

 

Yorum Yaz