Amerika Birleşik Devletleri Senatosu' nda yeni sağlık sigortası tasarısı için bu hafta yapılması planlanan oylamanın, yeterli "evet" oyuna erişemeyeceği endişesi ile en az 2 hafta ertelendiği bildirildi.

Senato Çoğunluk Lideri Mitchell McConnell, Obamacare' ın iptali adına birkaç Cumhuriyetçi senatör ile beraber hazırladığı sağlık reformuna ilişkin yasa tasarısının bu hafta içinde oylanmayacağını bildirdi.

10 TEMMUZDAN ÖNCE GERÇEKLEŞMEYECEK

“Tasarıyı bu hafta oylamayacağız ancak en az 50 oya rahatça ulaşmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz” ifadelerini kullanan McConnell, böylece oylamanın 10 Temmuz haftasından önce gerçekleşmeyeceğini bildirmiş oldu.

DOLAR 10 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNE GERİLEDİ

Bu arada, ABD Senatosu' nun Beyaz Saray’' n baskılarına rağmen yeni sağlık reform yasa tasarısını oylamaması, döviz piyasalarında dalgalanmalara sedbebp oldu. ABD doları, erteleme kararının ardından avro karşısında Ağustos 2016’dan bu yana en düşük seviyesine gerilerken, New York borsası da düşüşle kapandı.

Analistler, eski Başkan Barack Obama'nın imzasını taşıyan mevcut sağlık sistemini geçersiz kılmak adına yaklaşık 7 senedir uğraşan Cumhuriyetçilerin, geçen sene yapılan seçimlerde hem Kongrenin hem Beyaz Saray' ın kontrolünü ele geçirmelerine rağmen hala sonuca ulaşamamalarının yeni yönetime ilişkin iyimser beklentileri zayıflattığına işaret ediyor.