Amerika Birleşik Devletleri' nin Arizona eyaletinin kuzey bölgesinde bulunan Navajo ve Coconino yetkilileri, ülkedeki pirelerin veba taşıdığını teyit etti.

UYARI YAYINLANDI

ABC News'in yapmış olduğu haber doğrultusunda, pire ısırığı ile insanlara ve hayvanlara bulaşabilen "veba" virüsü ile alakalı olarak Navajo Sağlık Departmanı halka dönük bir uyarı yayınladı:

"HERKES GEREKEN ÖNLEMİ ALSIN" AÇIKLAMASI YAPILDI

Navajo Eyaleti Sağlık Departmanı yapmış oldığı beyanda, pirelerin, kemirgenlerin, ve bazı hayvanlar üzerinde yaşayan parazitlerin bulaştrabileceği bu ciddi hastalığa yakalanma ihtimalini minimuma indirmek adına vatandaşları gereken tedbirleri alması yolunda uyarıyor.

Bu elzem hastalık, pirenin ısırması ile bulaşmakta. Hayvanla doğrudan temas içerisinde bulunma neticesinde insanlara ve hayvanlara bulaşabilmekte.

İLK VEBA VAKASI AĞUSTOS AYININ BAŞINDA RAPOR EDİLDİ

Arizona' da Veba ilk defa  bu ayın başında farkedilip rapor edilmişti. Yetkililer, halkı dikkatli olmaları konusunda uyararak; pirelerin olabileceği bölgelerden uzak durmaları gerektiğini bildirdi.

100 MİLYON İNSANIN ÖLÜMÜNE SEBEP OLMUŞTU

Veba veya bir diğer ismi ile 'Kara Ölüm', 1347- 1353 seneleri arasında Orta Asya' dan yayılarak tüm dünyada 75- 100 milyon insanın ölümüne yol açmıştı.