ABD'nin Florida bölgesinde eyaleti etkisi altına alan ve kuzey batıya doğru devam eden Irma kasırgasının şiddetli tropik bir fırtınaya dönüşmesi bekleniyor.

ABD'nin Florida eyaletinin güney kıyılarını dün saatte 210 kilometre hızla 4'üncü kategoride etkileyen Irma kasırgasının büyüklüğü, kuzey batıya doğru devam ettikçe önce 3'üncü, sonra 2'nci kategoriye kadar alçaldı.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi tarafından yapılan bildiride, kasırganın büyüklüğünün azaldığı ama tehlikenin henüz geçmediği belirtiliyor. Hala tehlikeli olan Irma'nın saatte 160 kilometre hızla Florida'nın kuzey batı bölgesinde yer alan 3 milyon nüfuslu Tampa tarafına doğru gittiği ifade edildi.

Kasırga Merkezi tarafından yapılan uyarıda, kasırganın yerel saatle sabah vakitlerinde Florida'nın kuzey ve Georgia'nın güney bölgelerinde, Irma’nın tropikal fırtınaya dönüşme olasılığının olduğu ifade edildi.

VALİ TERK EDİN UYARISI YAPMIŞTI

Karayipler ve Küba'da can kayıplarına ve büyük hasara sebep olan Irma Kasırgası nedeniyle Florida Valisi Rick Scott, tahliye emri verilen yaklaşık 6 buçuk milyon kişiye "evlerinizi hemen terk edin" ikazı yapmıştı. Bu sayı, eyalet nüfusunun yaklaşık yüzde 30'una karşılık geliyor.