Amerika Birleşik Devletleri' nde ırkçı saldırı eylemleri git gide daha da alevlenmekte, zaman geçtikçe ülke çapına yayılmakta. Virginia eyaletinde yaşanan olaylar dün Chicago, Seattle, New York' a da  Minnesota ve Kuzey Karolina'da meydana gelen olayların ardından, ırkçılık olaylarının orada da gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

ABD'de sular durulmuyor

KONFEDERASYON ANITI YIKILDI

Virginia' da olayların gelişmesine neden olan durum "Konfederasyon Ordusu" nun komutanı olan General Robert E. Lee' nin heykelinin kaldırılması planı idi. Heykel kaldırılamamış, hatta ek olarak bu ırkçı olaylar meydana gelmişti.

Şu an aynı olay Kuzey Karolina eyaletinde meydana geldi, fakat tek bir farkla; Irkçı gösterilere tepki olarak eylem de bulunan anti- faşist protestocular Durham kentindeki Konfederasyon Ordu Komutanı' nın heykelini yıktı.

ANTİ- FAŞİT GRUBUN TAHRİKKAR EYLEMİ

Protestocular Durham' daki anıtın çevresinde toplandı, sloganlar atarak heykel halatlar ile bağlandı. Halatlara asılan grup heykeli devirmeyi başardı. Düşen heykel ortadan ikiye bölündü. Heykelin yere düşmesi ile adeta zafer nidaları atan protestocular heykele hunharca tekme atmak sureti ile saldırıda bulundular. O anlar amatör kameralara yansıdı.

ABD'de sular durulmuyor

 

ABD'de sular durulmuyor