Meksika Körfezi üzerinden gelen ve Teksas' ın güneyinde etkili olan kasırganın gücü 4' üncü kategoriden 1' inci kategoriye düşmesi ile tropikal fırtınaya dönüşürken, yol açtığı seller de can kayıpları yaşanmasına neden oldu.

250 OTOYOL KAPATILDI! 19 KENT AFET BÖLGESİ OLDU

Nüfusu 2 milyon 300 bin olan Houston' da sular sebebi ile göle yollar, otomobiller yerine botlara, ambulanslara, yardım kamyonlarına ve itfaiye araçlarına kaldı. Teksas Valisi Greg Abbott, yaşanan felaket ile alakalı yapmış olduğu beyanlarda, eyalette toplam 250 otoyolun kapandığını, 19 kentin de afet bölgesi ilan edildiğini kaydetti.

5 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, BU ÖLÜMLER ARTABİLİR

Bölgede Harvey Kasırgası' nın şu ana kadar 5 kişinin hayatını kaybetmesine neden olduğu bilgisi de teyit edildi. Harvey' in şiddetli şekilde ilk vurduğu 10 bin kişinin yaşadığı Rockport kasabasında daha fazla can kaybı olabileceği belirtiliyor.

ÇARŞAMBA GÜNÜNE KADAR SÜRECEK

Bir saatte yaklaşık 10 santimetreye ulaşan yağış alan Houston'un da içinde olduğu Harris County'de (yönetim bölgesi), sel baskını sonrasında güç kaynağı arızalanan bir devlet hastanesindeki hastalar tahliye edilmek zorunda kalındı.

Meteoroloji yetkililerine göre Harvey Kasırgası çarşamba gününe kadar Teksas'ın güneydoğusunda etkisini sürdürecek.