Amerika Birleşik Devletleri' nin Virginia eyaletine bağlı Charlottesville kasabasında ırkçılar ve karşıtları arasındaki gösterilere dönük tartışmalar sürerken, Washington' da bulunan ünlü Lincoln Heykeli ırkçıların boyalı saldırısında hedef olarak alındı.

GEÇMİŞTE KÖLELİĞİ KALDIRDI! BUGÜN LİNCOLN'ÜN HEYKELİNE SALDIRILDI

Kuzey Carolina eyaletinin  Durham kentinde, ülkede köleliği, çıkardığı kanun ile sona erdiren ABD'nin 16.Başkanı olan Abraham Lincoln adına yapılan Washington' daki Lincoln heykeline protestocular birine kırmızı boyay ile küfürlü yazı yazıldı.

ABRAHAM LİNCOLN KİMDİR

Amerika Birleşik Devletrleri' nin 16. Başkan'ı olan Abraham Lincoln, Amerikan İç Savaşı' nda Amerika Konfedere Devletleri'ne yönelik büyük bir zafer elde ederek köleliğin sonunu getirmişti. Abraham Lincoln, John Wilkes Booth adında aşırı Güney taraftarı bir aktör tarafından suikast neticesinde 15 Nisan 1865 senesinde öldürüldü.

NELER YAŞANMIŞTI?

Virginia' da olayların gelişmesine neden olan durum "Konfederasyon Ordusu" nun komutanı olan General Robert E. Lee' nin heykelinin kaldırılması planı idi. Heykel kaldırılamamış, hatta ek olarak bu ırkçı olaylar meydana gelmişti.

Şu an aynı olay Kuzey Karolina eyaletinde meydana geldi, fakat tek bir farkla; Irkçı gösterilere tepki olarak eylem de bulunan anti- faşist protestocular Durham kentindeki Konfederasyon Ordu Komutanı' nın heykelini yıktı.