Amerika Birleşik Devletleri' nde ırkçılık fırtınası durmadan devam etmekte. Virginia eyaletinde yapılan eylemler ülke geneline sıçrarken, olaylar önü kesilecek halden uzaklaşmaya başladı. ABD Başkanı Donald Trump' ın Phoenix' de yapacağı miting evvelinde çatışmalar yaşandı.

SAATLER KALA SOKAKLAR KARIŞTI

Mitingin yapılacağı meydana gelen Başkan Trump karşıtları bir araya gelerek Amerika Birleşik Devletleri' nin Başkanını protesto etti. Öfkeli kalabalık ırkçılıkla suçladıkları Trump için "ırkçılığı bırak,KKK, Irkçılık ve Trump'ın Amerika Birleşik Devletleri' nde yeri yol ,siyahilerin yaşamları da değerlidir" sloganları attı. Yer yer göstericiler karşıt gruplar ile sözlü çatışmalar yaşadı.

Silahlar ile alanda bulunulmasının Trump' a karşı gövde gösteririsi olarak yorumlandı.

Trump mitingi öncesi Phoenix sokakları karıştı

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Bariyerlerle örülen alanda polis sayısı olduklça fazlaydı. olası bir tehlike durumuna karşı güvenlik amacıyla hazırda bekleyen tam teçhizatlı polislerlere havadan da helikopterler eşlik etti.

POLİSTEN GAZLI MÜDAHALE

Trump'ın alana gelmesiyle ortalık daha da karşıtlı. Protestonun dozu artınca polis devreye girdi, alan, yer yer sert müdahalelere sahne oldu.

Polis ekipleri protestocuların üzerlerine gaz bombalarını ateşledi, ortalık dumana boğuldu. Dumandan etkilenen göstericiler bağırış çağırış ile kaçıştı. Polisin alanı gaza boğduğu o anlar kameralara yansıdı.