Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Trump'ın Charlottesville'deki ırkçı saldırılara dair sözlerine karşılık Mattis'in "Başkan kendi adına konuşuyor" şeklindeki değerlendirmesine cevap verdi.

TRUMP BU YÜZDEN BAŞKAN OLDU

Basın mensuplarına demeç veren Sözcü Sanders, "Başkan kesinlikle bu ülkenin değerlerini yansıtmaktadır. Zira bu yüzden Başkan oldu. Çünkü çok sayıda Amerikalı sandık başına giderek onu seçti ve bu da Başkan'ın onların değerlerini paylaştığını göstermektedir. Seçmen Başkan'ın kendileri adına konuştuğunu düşünüyor." diye konuştu.

Sanders, Trump ve Mattis arasındaki ilişkiyi ise "çok güçlü" diye tanımladı.

SAĞLIKLI BİR DURUMDUR

Başkan ve Rex Tillerson arasında bir sorun olmadığını kaydeden Sarah Sanders, "Bazı zamanlarda karşı fikirler olabilir. Bu da verimli bir iletişim kurmak için sağlıklı bir durumdur." ifadesini kullandı.

ABD bir televizyon kanalında katıldığı programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tillerson, Donald Trump'ın Charlottesville'deki olaylar sonrasında yaptığı konuşmada ırkçı ve karşıt grupları aynı anda eleştirmesi üzerine kendisine yöneltilen bir soru üzerine, "Başkan kendi adına konuşuyor." şeklinde konuşmuştu.

MATTİS NE DEMİŞTİ?

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Başkan Donald Trump'ın Kuzey Kore'yi hedef alarak "Konuşmak yanıt değil!" biçimindeki sözlerine karşılık, "Diplomatik çözümlerimiz asla bitmez." ifadelerini kullandı.

Mattis, Pentagon'da verdiği demeçte, Başkan Trump'ın sosyal medya hesabı Twitter üzerinden "ABD, Kuzey Kore'yle konuşuyor ve fahiş şekilde 25 senedir para ödüyor. Konuşmak yanıt değil!" şeklindeki paylaşımına cevap verdi.

Savunma Bakanı Mattis, Trump'ın Kuzey Kore kriziyle alakalı son paylaşımının sorulması üzerine "Diplomatik çözümlerimiz asla bitmez." ifadesini kullandı.