ABD'de Beyaz Irkçılar Tehdit Oluşturuyor

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, aşırı sağcı beyaz üstünlük yanlılarının, ülkedeki en önemli iç terör tehdidi olduğunu açıkladı.

ABD'de Beyaz Irkçılar Tehdit Oluşturuyor

ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın araştırmasına göre  2020 Yurt Tehdit Değerlendirmesi başlıklı raporunda, beyaz üstünlükçülerin 2018'den beri ABD'de etnik ve dini azınlığa yönelik ölümcül saldırılar planlayıp gerçekleştirdiğini açıkladı. İç Güvenlik Bakan vekili Chad Wolf'un, her türlü şiddet ve sorun  içeren aşırılık konusunda tedirginim fakat son yıllarda hedefli ürkütücü saldırılarında olağanüstü derecede ölümcül olan beyaz üstünlükçü şiddet yanlısı aşırılıkçılardan özellikle endişe duyuyorum. açıklamasına yer verildi.

Dış tehdit konusuna dikkat çekerek  Rusya, Çin ve İran'ın ele alındığı raporun, başkanlık seçimlerine bir aydan daha az süre kalmışken yayımlanması dikkati çekici olmuştur.

Donald Trump ve Joe Biden'in 29 Eylül'de Ohia'da karşı karşıya geldiği canlı yayın tartışmasında beyaz ırkçılık konusu da gündeme gelmişti. Ve konu hakkında açıklamama yapmamıştı.

Trump'ın, Proud Boys gibi beyaz ırkçı grupları kınamak yerine; Proud Boys, geri durun ve hazırda bekleyin ama birileri artık Antifa konusunda bir şey yapmalı. sözleri münakaşalara yol açmıştı

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR