Haaretz gazetesinde yer alan bir habere göre, ABD'nin başkenti Washington'da gerçekleştirilen bir forumda konuşma yapan Kerry, İsrail ve Mısır'ın Tahran yönetimi ile 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşma öncesinde Obama yönetimini "İran'ı bombalamaya zorladığını" ifade etti.

Birçok kral ve devlet başkanının da ABD'ye "İran'ın anlayacağı tek dilin bombalama olduğu" telkinini verdiğini belirten Kerry, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun da "İran'a saldırması için ABD'yi kışkırttığını" öne sürdü.

ABD'nin İran'ı vurmasını perde arkasından destekleyen bu ülkelerin bunun gerçekleşmesi durumunda ABD'yi kamuoyu önünde eleştireceğini bildiğini söyleyen Kerry, bu sebeple bunun bir "tuzak" olduğunu düşündüğünü dile getirdi.

Nükleer anlaşmayı savunan Kerry, İran'ın önümüzdeki 10 veya 15 sene içinde nükleer silah elde edip edemeyeceğini bilmediğini, ama 2015 yılında imzalanan anlaşmanın "ABD'nin elde edebileceği en sağlam anlaşma" olduğunu belirtti.

İran'ın nükleer programının önüne geçilmesi ve karşılığında BM yaptırımlarının sona ermesini öngören nükleer anlaşma, Tahran yönetimi ile P5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya) arasında 14 Temmuz 2015 yılında imzalanmıştı.