ABD liderliğindeki DEAŞ karşıtı koalisyon sözcüsü Albay Ryan Dillon, DEAŞ’tan temizlenen Rakka kentinin güvenliğini temin etmek adına yerel gönüllülerden oluşan 850 kişi eğittiklerini açıkladı.

RİGG ŞEHRE YERLEŞMEYE BAŞLADI

Bağdat’tan video konferans sistemiyle ABD savunma Bakanlığına (Pentagon) bağlanan Albay Dillon, koalisyon tarafından eğitim verilen Rakka İç Güvenlik Gücü’nün (RİGG) kentte DEAŞ’tan kurtarılan bölgelere yerleşmeye başladığını kaydetti.

Dillon, “Kentin kurtarılan alanlarında çoğunlukla Araplardan ve DEAŞ karşıtı yerel gönüllülerden oluşan Rakka İç Güvenlik Gücü, düzeni sağlamaya ve teröristlerin kaçmasını veya geri dönmesini engellemeye devam ediyor.” dedi.

"SAYI ŞİMDİLİK 850"

Bu hafta 230 kişinin daha eğitimini bitirerek gruba katıldığını kaydeden Dillon, "şimdilik söz konusu kuvvetin sayısının 850 olduğunu" dile getirdi.

ABD EĞİTİM VERİYOR

Dillon, koalisyon tarafından gruba temel silah eğitiminin dışında ilk yardım, silahlı çatışma, tarama ve kontrol noktası operasyonları konularında eğitim verildiğini kaydetti.

Rakka İç Güvenlik Gücüne ilginin çok yoğun olduğunu aktaran Dillon, koalisyonun eğitim ve istihdam için başvuranları taramaya devam edeceğini kaydetti.

PYD'Lİ TERÖRİSTLER YENİ GRUPTA OLACAK

ABD öncülüğündeki koalisyon, Rakka'nın alınmasında PYD/PKK'nın ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri ile işbirliği yapıyor.

PYD/PKK terör örgütü, Rakka sivil yönetim konseyinin eş başkanlığına Leyla Muhammed adlı PKK'lı teröristi atamıştı.

Bahsi geçen Rakka'daki askeri güç içerisinde de PKK/PYD mensuplarının olacağı iddia ediliyor.