ABD'nin Kaliforniya eyaletinin kuzey kesiminde devam etmekte olan Ponderosa orman yangını sebebiyle Vali Jerry Brown'un olağanüstü hal ilan ettiği açıklandı.

Yetkililer, Ponderosa orman yangınının bin 503 hektarlık alanı yaktığını, Butte bölgesinde 30 evi tahrip ettiğini bildirdi.

Bölgede yaklaşık 500 ev için tahliye talimatı verilirken, yangının eyaletin başkenti olan Sacramento'ya 137 kilometre uzaklıktaki Oroville kasabasına yaklaştığı bildirildi.

DAHA ÖNCE SEL VURMUŞTU

ABD'de meydana gelen Harvey Fırtınası' ndan kaynaklanan sel nedeni ile Houston'da, yaşlı bir adam sel suyunun hızla yükseldiği yolda, aracında mahsur kaldı.

VATANDAŞLAR EL ELE TUTUŞUP İNSAN ZİNCİRİ OLUŞTURDULAR

Arabadaki adamı fark edenler, el ele tutuşarak yaşlı adamın bulunduğu araca doğru adeta bir insan zinciri oluşturdu. Daha sonra yakınlardan geçen bir arabadan getirilen halat ile yaşlı adam mahsur kaldığı araçtan kurtarıldı. İnsan zinciri ile kurtarma anı, yolun su basmamış tarafında aracında bulunan Stephanie Mata tarafından görüntülendi.

GÜNLERDİR FIRTINAYLA MÜCADELE EDİYORLAR

ABD' nin Teksas eyaleti, Cuma' dan bu zamana kadar Harvey Tropikal Fırtınası' nın etkisi altında. BBC'nin yapmış olduğu haber doğrultusunda, Ulusal Meteoroloji Dairesi, Cedar Bayou bölgesine Cuma' dan bu yana 132 cm yağış düştüğünü açıkladı. Fırtına ve sel dolayısı ile en az 20 kişi yaşamını yitirdi.

BİNLERCE KİŞİ BARINAKLARA SIĞINDI

ABD'nin Teksas eyaletinde 8 bin 500 kişi kasırganın yol açıtığı selden kurtarılırken 32 bin kişi ise yapılan geçici çadırlarda barınma gereksinimini gidermekte. Şiddetli yağış bugünden itibaren etkisni kaybedecek.