ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de çatışmaların durdurulmasının Halep'i de kapsaması için gerekli düzenlemelerin Rusya ile sonuçlandırıldığını, düzenlemelerin Şam saati ile 00.01'de yürürlüğe girdiği bildirdi.

Kararın halep'te devam eden çatışmaları ne yönde etkileyeceği merak konusu. Daha önce Şam dışında ve Lazkiye'de tekrar ateşkes kararı çıkmıştı.

SURİYE REJİMİ DE DOĞRULADI

ABD ve Rusya'nın Suriye'deki çatışmaların durdurulmasının Halep'i de kapsaması için anlaşmaya varmasının ardından Beşşar Esed rejiminin ordusu, 48 saatlik bir ateşkes ilan edildiğini doğruladı.

Rejim ordusu tarafından yapılan ve devlet televizyonu İkbariye  kanalında yayımlanan açıklamaya göre ateşkes, yerel saatle gece yarısının  ardından 1.00'de başlayacak.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı, "Suriye'de şiddetin düşürülmesi ve  çatışmaların durdurulmasını ülke genelinde teyit için gösterdiğimiz acil çabalar  çerçevesinde ABD ile Rusya, bu çabaların Halep ili, Halep şehir merkezi ve çevre  bölgelere genişletilmesi için gerekli düzenlemeleri dün geç saatlerde  sonuçlandırdı." bilgisini paylaşmıştı.
 
Açıklamada, "Bunun bugün Şam saatiyle 00.01'de yürürlüğe girmesinden  bu yana bazı yerlerde çatışmalar sürse de bu bölgelerde genel olarak şiddetin  azaldığını gördük." ifadesi yer almıştı.
 
ABD'yi yetkililer, ABD ve Rusya'nın Suriye'de rejimi ve muhalifleri  ateşkesin Halep'i de kapsaması konusunda razı ettiklerine işaret etmişti.