Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ve Rusya'nın Suriye'nin güneybatısında bir ateşkes için anlaşma sağladığını, anlaşmanın 9 Temmuz'da yürürlüğe gireceğini ifade etti.

Lavrov, Hamburg'daki G20 Zirvesi'nde ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılan ilk görüşmeye dair değerlendirmeler yaptı.

Görüşme neticesinde, ABD ve Rusya'nın Suriye'nin güneybatısında bir ateşkes için anlaşmaya vardığını aktaran Lavrov, "Anlaşma, Suriye’nin güneybatısındaki Kuneytire ve Dera şehirlerinde ateşkesi içine alıyor ve 9 Temmuz’da Şam saati ile 12.00'de devreye girecek." açıklamasını yaptı.

ABD’nin alanda bulunan militan grupların anlaşmaya uyması şeklinde taahhütte bulunduğunun altını çizen Lavrov, "Çatışmasızlık alanları etrafındaki teminat, ABD ve Ürdün ile koordineli bir şekilde Rus askeri polisi tarafından sağlanacak." şeklinde ifade etti.

Lavrov, Suriye’nin kuzeyinde de çatışmasızlık bölgesi oluşturulması adına görüşmelerin sürdüğüne vurgu yaparak, "Birkaç gün evvel Astana’da, Humus ve Ghouta etrafında bölgelere dair belirli bir anlayış ortaya kondu."sözlerini sarf etti.

UKRAYNA İLETİŞİM KANALI
Trump ve Putin görüşmesinde Ukrayna hususunun da ele alındığını belirten Lavrov, iki liderin Minsk Anlaşması'nın ilerletilmesi için ortak bir iletişim kanalının kurulması konusunda anlaşmaya vardığını söyledi.