Yunanistan Savunma Bakanlığı'ndan Rus menşeili internet sitesi Sputnik'e demeç veren bir kaynak, İncirlik üssündeki NATO ve ABD askerlerinin Girit'teki üsse taşınması konusunun kaotik bir konu olduğunu belirtip şunu söyledi:

"TÜRKİYE'Yİ ZAYIFLATIR"

"Üssün İncirlik'ten gitmesine ilgi duyuyoruz çünkü bu Türkiye’yi zayıflatır ve konumunu zedeler." Kaynak, İncirlik’teki ABD savaş uçaklarının Kerpe Adası’na da taşınabileceğini söyledi.

"ABD İÇİN DAİMİ ÜS DÜZENLENEBİLİR"

Diğer yandan kaynak, Girit’teki ABD üssüyle ilgili anlaşmanın 15 yıl uzatılmasını uygun bulduğunu belirtti: "Anlaşmanın 1 yerine 15 sene uzatılmasıyla daha fazla yatırım çekeceğini düşünüyoruz. Adada, stabil tatbikat gerçekleştiren ABD için daimi üs düzenlenebilir."

YUNAN BAŞBAKAN ÇİPRAS "TÜRK ORDUSU KIBRIS'TAN UZAKLAŞTIRILMALI"

Türk ordusunun ve askerinin Kıbrıs’tan çekilmesi şartını ve güzel komşuluk ilişkileri doğrultusunda davranılması gerektiğini zırvalayan aleksi Çipras, 29 Haziran’da İsviçre’de yapılması planlanan görüşmeleri ileriye yönelik atılacak bir adım olarak gördüğünü belirtti ve Yunanistan’ın şimdiye kadar elde ettiklerinden vazgeçmeyeceğini ve acele kararlar imza atmayacağını belirtti.

Çipras “Ne olumlucuyum ne de olumsuzcu. sadece gerçekçiyim. radikal çalışmalarlar ileriye doğru koşmak adına adım atmak için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.