Kuzey Kore'nin nükleer denemeleri ve sürekli yaptığı tehditlerden sonra Amerika Birleşik Devletleri ile Japonya harekete geçti.

ABD ve JAPONYA HAREKETE GEÇTİ

ABD ve Japonya’nın askeri orduları başkent Tokyo'nun batısında bulunan Fuji Dağı'nın eteklerindeki Gotemba kentindeki Higashifuji askeri eğitim bölgesinde Orient Shield 17 ismi verilen kent savaşı tatbikatı yaptılar.

BM KUZEY KORE’Yİ YOK EDECEK

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, BM Güvenlik Konseyi’nin Kuzey Kore için yapabileceği bir şey kalmadığını ifade ederek ABD'nin Kuzey Kore meselesini Pentagon'a bırakacağını belirtti.

KUZEY KORE YOK OLACAK

CNN televizyonunda konuşma yapan Haley, ‘Kuzey Kore, nükleer çalışmalarına sonucunu düşünmeden devam ederse ABD hem kendini hemde müttefiklerini savunmak durumunda kalacak, buda Kuzey Kore’nin yok olmasına neden olacak. Herkes bu durumun farkında ama kimse savaş istemiyor.’ ifadelerini kullandı.

Olabilecek bütün yolları değerlendiklerini söyleyen Haley, askeri seçeneklerinde değerlendirildiğini belirtti.

BM Güvenlik Konseyi, Japonya ve ABD'nin isteği ile Kuzey Kore'nin son füze denemesini görüşmek için bir araya gelmişlerdi. Kapalı bir şekilde görüşülen oturumda, BM Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca, Konsey üyelerine bilgilendirme raporları sunarak Kuzey Kore'ye ilişkin, verilen yaptırım kararlarının vakit kaybetmeden kapsamlı biçimde hayata geçirilmesi istendi.