Japon askeri kuvvetleri ve ABD ordu birlikleri işbirliği halinde Güney Çin Denizi'nde müşterek tatbikat yaptılar. 3 gün boyunca devam eden tatbikat, Çin'in yapay ada ve askeri merkez kurmasına yönelik alandaki hâkimiyet iddialarına karşı açık bir ikaz mahiyetinde cereyan etti.

Japon askeri kuvvetleri, ABD donanmasına ait USS Ronald Reagan uçak gemisiyle Güney Çin Denizi'nde müşterek askeri tatbikat organize etti.

ÇİN'E KARŞI İTTİFAK

Japon medya organı Kyodo'nun verdiği bilgilerde geçtiği üzere, Japonya Deniz Öz Müdafaa Güçlerinin (MSDF) ABD donanmasıyla beraber Güney Çin Denizi'nde sürdürdüğü müşterek tatbikatta, Japonya'ya ait helikopter gemisi Izumo’ya, savaş gemisi Sazanami’ye ve ABD'ye ait USS Ronald Reagan uçak gemisine görev verildi.

Aktarılan bilgilerde, 3 gün devam eden tatbikatın Çin'in doldurma ada ve askeri merkez kurduğu, Güney Çin Denizi'ndeki hâkimiyet iddialarına karşı açık bir ikaz mahiyetinde olduğu ifade edildi.

Japon deniz kuvvetlerinin en büyük helikopter gemisi niteliğine sahip Izumo ve Sazanami destroyeri, Mayıs ayından beri ABD ve diğer devletlerin donanmalarıyla Güney Çin Denizi'nde tatbikatlar tanzim ediyor.