Balkan araştırma grubu BIRN ve OCCRP tarafından belirtilen raporda Pentagon’un Almanya’daki askeri üssünden faydalanılarak, eli kanlı terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu olan PYD mensuplarına milyonlarca silah sevkiyatı yaptığı ve bu silahlara yönelik tutanaklarda ise ‘sahtecilik’ yaptığı ifade edildi.

SİLAHLAR SOVYET YAPIMI

Raporda, ABD’nin Eylül 2015 yılından şimdiye dek 700 milyon dolarlık silah ve patlayıcı mühimmatını, Pentagon’un eğitimindeki teröristlere verildiği ve söz konusu silahların Sovyet yapımı oldukları belirtildi,

Sovyet yapımı silahların alım ve teröristlere gönderilmesi hakkındaki soruya Pentagon, ‘Söz konusu silahlar ve satıcıları iyi bir şekilde elemeden geçirildi.’ şeklinde yanıtladı.

ABD Savunma Bakanlığı, terör örgütü PYD'ye silah yardımında bulunmak için 584 milyon, Sovyet yapımı silahların alımına ise 900 milyon dolarlık bütçe tahsis etti.

ABD PYD’YE 1480 TIR YARDIM GÖNDERDİ

Suriye'de meydana gelen iç savaşta yüzlerce insan hayatını kaybetti. Bölgeye barışı getirmek bahanesi ile giren Amerika savaşı sürdürmek için net bir şekilde teröre yardımcı oluyor.

En son örgüte 90 TIR silah ve mühimmat temin eden ABD hainlerle anlaşmaya devam ediyor. PYD ile anlaşarak yeni sözler veriyor ve toplamda 1480 TIR'lık mühimmat sağladığı da öğrenildi.