Taliban kaynaklarının yapmış olduğu açıklamaya göre Bagram Hava Üssü çevrelerinde Amerika Birleşik Devletleri'ne ait bir askeri uçak düşürdüklerini açıkladılar.

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid tarafından gerçekleştirilen açıklamaya göre, bugün başkent Kabil'in kuzeyindeki Parvan ilinde yer alan Bagram Hava Üssü çevrelerinde Amerika Birleşik Devletleri'ne ait bir askeri nakliye uçağı Taliban örgüt mensupları tarafından hedef alınarak yerle bir edildi.


Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid tarafından yapılan açıklamanın devamında, hedef alınmasının ardından Bagram Hava Üssü'nün içine düştüğü ifade edilen askeri uçaktaki Amerika Birleşik Devletleri askerlerinin tamamının öldüğü ifade edildi. Taliban sözcüsünün açıklamasına göre olay Afganistan saati ile 14:00 sularında gerçekleşti.

Afganistan'ın başkenti Kabil'in kuzeyindeki Parvan ilinde bulunan Bagram Hava Üssü, Amerika Birleşik Devletleri'nin ülkedeki en büyük üssü konumunda. Taliban'ın sık sık bu üsse yönelik füze saldırıları ve taciz ateşleri gerçekleştirdiği biliniyor.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPMADI

Amerika Birleşik Devletleri henüz konuyla ilgili bir açıklama gerçekleştirmezken Taliban tarafı olayı duyurması dünya kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.