18 Temmuz 2019
  • Istanbul 22.78°
  • Ankara 17°
  • Izmir 23.89°
İmsak 03:47
Güneş 05:40
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:41
Yatsı 22:25
BIST99.806
Dolar5,6819
Euro6,3946
Altın259,86

ABD: Türkiye S-400'leri Alırsa 'Yaptırım Uygulanır'

İngiltere’de yapılan havacılık fuarına katılan Tina Kaidanow yaptığı açıklamada, Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri satın almasının Türkiye için ciddi sonuçları olacağı yönünde tehditte bulundu.

ABD: Türkiye S-400'leri Alırsa 'Yaptırım Uygulanır'

İngiltere'de yapılan Farnborough havacılık fuarında basın mensuplarına konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Askeri İlişkilerden Sorumlu Kıdemli Müsteşar Yardımcısı Vekili Tina Kaidanow, Ankara'nın Rus hava savunma sistemlerini alma konusunda daha da ileriye gitmesi halinde yaptırımların 'sadece bir başlangıç' olacağına dair sinyal verdi.

'BU SİSTEMLERİN RUSLARDAN ALINMASINDAN ENDİŞELİYİZ'

Türkiye'nin S-400 satın alması konusunda açıklama yapan Müsteşar Yardımcı Vekili Kaidanow şu ifadeleri kullandı:

"Müttefiklerimizin (Türkiye) satın aldığı sistemlerin diğer müttefiklerimiz için de destekleyici nitelikte olduğundan emin olmak istiyoruz. Sınır ötesindeki dostlarımız ve partnerlerimiz bunun gerçekten ciddi bir iş olduğunu anlamalı. Alışverişlerini yaparken bunu göz önünde bulundurmalarını umuyoruz. Türkiye'nin bu alımları yapmasının, özellikle de Rusya'dan S-400 satın almasının çok ciddi sonuçları olacağını anlamasını istiyoruz."

"Bu sistemlerin Ruslardan alınmasından endişeliyiz" şeklinde konuşan ABD’li Kaidanow, Türkiye'nin S-400 satın almasının Rusya'nın Avrupa da dahil farklı bölgelerde 'uygunsuz' davranışlar sergilemesini sağlayacağından kaygı duyduklarını ifade etti.

'TÜRKLERE PATRİOTLAR AÇISINDAN NELER YAPABİLECEĞİMİZ KONUSUNDA BAZI BİLGİLER VERMEYE ÇALIŞIYORUZ'

Müttefikler için destekleyici olan sistemin Patirot füze savunma sistemi olduğunu ifade eden ABD’li Tina Kaidanow "Türkiye söz konusu olduğunda, bize göre bu Patriot. Türklere Patriotlar açısından neler yapabileceğimiz konusunda bazı bilgiler vermeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Tina Kaidanow, Washington'ın 'ABD'nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası'nı (CAATSA) yasasını kabul ettiğini ve bu kapsamda savunma alanında Rusya ile işbirliği yapan kuruluşlara yaptırım uygulandığını anımsatarak gözdağı vermek istedi.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri