DEAŞ’a karşı uluslararası mücadele kapsamında kurulan koalisyona taraf olan ülkelerin savaş uçakları, ABD öncülüğünde bu gece gerçekleştirdikleri operasyonda, Türkiye, İran ve Rusya’nın teşebbüsüyle tesis edilen emniyetli alanlarda bulunan Tanf adlı bölgenin civarında hareket halindeki Suriye ordusunu havadan bombalandı.

ABD’nin öncülük ettiği operasyonda koalisyon devletleri, Tanf şehri civarında hareket halindeki Suriye rejiminin ordu güçlerini havadan hedef aldı.

SURİYE TANKLARI VE 60 SURİYELİ ASKER BOMBALANDI

Bombalama faaliyeti öncesinde koalisyon devletlerinin yaptığı açıklama, Suriye ordu birliklerinin Suriye’de inşa edilen güvenli alanlara yönelik harekat düzenlemesinin önüne geçme amacını taşıdığı bildirildi. Saldırının odak noktasının Tanf şehrinde yer alan, koalisyon devletlerine karşı tehdit unsuru oluşturan tank ve 60 kadar Suriye askeri birlik üyesi olduğu ifade edildi.

ABD öncülüğünde gerçekleşen operasyonun evvelinde, çatışmanın çıkmaması adına Suriye kuvvetlerinin geri adım atmalarına yönelik ikazda bulunulduğu, fakat birliklerin rotasında bir değişme olmadığından bombalama kararının yerine getirildiği belirtildi.

Koalisyon ülkeleri Suriye rejimiyle aralarında bir savaş çıkmasının amaçlanmadığını, fakat ihtiyaç olması durumunda kendi durumlarını koruyacaklarını vurguladı. Suriye rejimine ait ordu birliklerinin, muhtemel askeri çatışmaların önünü alma adına kurulduğu ifade edilen tampon bölgelerdeki hareketliliklerinin kabul edilemez olarak nitelendiği bombalama hadisesi sonucunda ne kadar zayiat verildiği bilgisi netlik kazanmış değil.

Koalisyon uçakları 18 Mayıs tarihinde de aynı bölgede bir bombalama gerçekleştirmişti.