ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon, Suriye yönetimine ait olan SU-22 savaş uçağının, Tabka ilçesinin güneyinde PYD/PKK’ nın liderliğini yaptığı Suriye Demokratik Güçlerini (SDG) vurmasından sonra ABD F/A 18 Super Hornet uçakları aracılığı ile 18.43’te düşürüldüğünü beyan etti.

 

Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Harekatı'ndan yapılan yazılı beyanda , yerel saat ile 16.30’da Suriye yönetimi taraftarı grupların, Tabka ilçesinin güneyinde SDG’nin elinde kontrolünde olan Cedin köyüne dönük saldırı başlattığı ve birçok SDG üyesinin yaralandığı ifade edildi.

Ortak yönetimin söz konusu ilk saldırı eylemini alçak uçuş yaparak savuşturulduğunu söyleyen beyanda "Mevcut düzen yanlısı kuvvetlerin saldırısının ardından koalisyon tansiyonu düşürmek ve ateşi durdurmak üzere ayrışma adına kurulu olan kanal üzerinden Rus yetkilileri ile temasa geçti." ifadelerinde bulunuldu.

ANGAJMAN KURALLARI GEREĞİ

Yapılan açıklamada, "Saat 18.43 ’te bir Suriye SU-22 savaş uçağı Tabka’nın güneyinde yer alan SDG kuvvetlerinin hemen çevresine bomba bıraktı ve angajman kuralları gereği ve ortak yönetimin kolektif güvenliği için ABD F/A 18E Super Hornet uçakları tarafından derhal düşürüldü.” ibarelerine yer verildi.