ABD' nin DEAŞ' la Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi olan McGurk, ABD Dışişleri Bakanlığı binasında yaptığı basın toplantısında DEAŞ' a karşı yapılan harekatlar hakkında açıklamalarda bulundu.

"RAKKA'DA 2 BİNDEN FAZLA DEAŞ MİLİTANI VAR" AÇIKLAMASI

Tahmini olarak Rakka' da 2000 kadar eli kanlı terör örgütü DEAŞ'e mensup militanın kaldığını belirten McGurk, "DEAŞ bugün Rakka' da kalan her bölge ve kendi hayatları için savaşıyor. Tahminlerimize göre Rakka' da 2000 kadar DEAŞ militanı bulunuyor." dedi.

Terör örgütü DEAŞ' ın 2014 senesinden beri Suriye ve Irak' ta yaklaşık olarak 70 bin kilometrekarelik bir bölge kaybettiğini ifade eden McGurk, Irak' ta kontrol ettiği bölgenin yaklaşık olarak yüzde 78' ini, Suriye' de kontrol ettikleri bölgenin ise yaklaşık olarak yüzde 58' lik bir bölümünü kaybettiğini belirtti.

McGurk, terör grubu DEAŞ' tan geri alınan bölgelerin yaklaşık olarak 20 bin kilometrekarelik bölümünün ise son 6 ay içerisinde gerçekleştiğini söyledi.

"KENTİN YÜZDE 45'İ TEMİZLENDİ"

Kana susamış DEAŞ' a karşı yürütülen operasyonlar dahilinde Musul' un kampanyasının sona erdiğini kaydeden McGurk, Rakka için ise "Şu anda Rakka'nın yüzde 45'lik bölümü temizlendi." ifadesini kullandı.

PYD'NİN İSİM DEĞİŞTİRME SORUSUNA YANIT VERMEDİ

McGurk'a "İsim değiştirilmesi sizin fikriniz miydi?" şeklinde yönetilen soru cevapsız kaldı. McGurk soruya doğrudan cevap vermek yerine, "Suriye Demokratik Güçleri"nin oluşum sürecini anlattı.