Obama'dan Trump'a büyük reaksiyon sergiledi. Kendisinden sonra gelen Donald Trump’ın ABD’nin Paris İklim Anlaşması’nın artık bir tarafı olmaması yönündeki politikasını eleştirdi. John Kerry de eleştirilere katıldığını açıkladı.

ABD’nin eski Başkanı Barack Hussein Obama, Donald Trump’ın Paris İklim Antlaşması’ndaki olumsuz tutumuna karşılık tepkisini koydu.   

Obama sunduğu açıklama metninde, Paris İklim Anlaşması'nın tüm evreni ilgilendiren az karbon salınımı düzeyine erişmek adına girişilen evrensel çapta tek anlaşma olması hasebiyle ABD’nin anlaşmadan geri çekilmesinin her anlamda ABD’nin menfaateriyle örtüşmeyen bir karar olduğunu savundu.

“ABD SİYASİ TARİHİNİN EN FECİ KARARI”

Bu kapsamda, anlaşmaya bağlılığında kusur göstermeyen devletlerin, istihdam ve endüstriyelleşme açısından uzun vadede esas kazançlı çıkacak olan taraflar olduğunu ifade eden Obama, şunları söyledi: "Paris İklim Anlaşması ABD'nin uluslararası siyasette daimi öncülüğü ve ilkeli duruşu sayesinde var olabilmişti. ABD’nin her zaman diğerlerinden önde olmasının lazım olduğunu düşünüyorum. ABD’de hükümetimiz bu türden bir karar almış olsa dahi, eyaletlerimizin, kentlerimizin ve firmalarının atacakları adımların tam tersi yönde olacağını düşünüyorum. Biz burada yaşıyoruz ve gidebilecek daha güzel bir yerimiz yok. Evimizi korumalıyız.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İSTİHDAM DÜŞECEK, NÜFUS YAPISI BOZULACAK

Barack Obama haricinde, John Kerry de çıkan kararı Amerikan siyasi tarihinin en talihsiz kararı olarak nitelemişti.

İnsanlığın varoluş açısından en derin krizine yönelik ülkesinin bu umarsız politikasından vazgeçirmeye çağıran Kerry, istihdam oranlarının ve nüfus yapısının olumsuz etkileneceğini dile getirdi.